Pszichoterápia az évek során

A pszichoterápia a beszélgetés és a terápiás beavatkozás gyakorlata a mentális egészség kezelésében. Története a régi gyógyító rituáléktól a modern kognitív-viselkedéses technikákon keresztül nyúlik vissza. Ez tükrözi a társadalom fejlődését az elme és annak összetettségének megértésében.

Korai kezdetek

A pszichoterápia ősi gyökerei a legrégebbi civilizációkig nyúlnak vissza. Jól dokumentált, hogy az ókori Egyiptomban, Görögországban és Rómában is elismerték a pszichológiai állapotot. 

Az egyiptomiak például az ima erejével és a mentális zavarokkal foglalkozó rituálékkal gyógyítottak, míg a görög filozófusok, például Szókratész és Platón az elme természetéről elmélkedtek. 

A lélek Platón által javasolt fogalma meghatározta az emberi viselkedés és érzelmi állapotok korai pszichológiáját, és önreflexiót, valamint filozófiai vitát tételezett fel.

A pszichoterápia a beszélgetés és a terápiás beavatkozás gyakorlata a mentális egészség kezelésében.

A középkor és a reneszánsz

A középkorban a pszichológiai szorongást úgy értelmezték, hogy azt vallási, szinte rutinszerűen démoni megszállottságnak vagy gonosz szellemek általi befolyásolásnak tekintették. Az ellátásban inkább a papok, mint a képzett terapeuták játszották a központi szerepet. Betegeiket imákkal, vezekléssel és ördögűzéssel kezelték.

A reneszánsz hatására azonban a mentális betegségekkel kapcsolatos nézetek kezdtek megváltozni. A filozófusok elkezdtek gondolkodni az elme és a test közötti kapcsolatról, és arról, hogy ez végül a pszichológia tudományos alapját fogja képezni, különösen olyan gondolkodókkal, mint René Descartes és Michel de Montaigne.

A modern pszichoterápia születése

A 19. század a pszichoterápia vízválasztó időszakának tekinthető. A modern terápia atyja, Sigmund Freud által megfogalmazott pszichoanalízis az 1800-as évek végén fogalmazódott meg először. 

Freud elméletei a tudattalan elméről, a védekező mechanizmusokról és a felnőttkori viselkedést meghatározó korai gyermekkori tapasztalatokról teljesen megváltoztatták a mentálhigiénés szakma arculatát. A pszichoanalízis által alkalmazott technikák a szabad asszociáció, az álomértelmezés és az átvitelnek nevezett terápiás kapcsolat.

Ekkorra néhány más teoretikus más gondolkodási iskolákat hozott létre. Míg Carl Jung a kollektív tudattalan és az archetípusok fogalmát hangsúlyozta, addig Alfred Adler inkább a személyiség kialakulásához hozzájáruló társadalmi okokra összpontosított.

A 20. század

A pszichiátriai terápia nagyon változatos a 20. században. A behaviorizmushoz olyan emberek tartoznak, mint B. F. Skinner és John Watson, akik eredetileg a kondicionálásból és a megerősítésből származó technikákat fejlesztettek ki. Az 1960-as években Aaron Beck alkotta meg a kognitív terápiát, amely arra alapozott, hogy a mentális betegségek a negatív gondolkodás miatt következnek be, amelyet aztán reálisabb és pozitívabb gondolkodással lehet helyettesíteni.

A humanista pszichológiát meghatározó személyiségek közé tartozik Carl Rogers és Abraham Maslow. Ez a szemlélet a személyes fejlődésre, az önmegvalósításra és az emberekben rejlő jóságra összpontosít. A kliensközpontú terápiában Rogers hangsúlyt fektetett az ítélkezésmentes, empatikus terápiás környezetre, hogy az egyének felfedezhessék érzéseiket és tapasztalataikat.

Más terápiás megközelítések is megjelentek a 20. században, a gestaltterápia, az egzisztenciális terápia és a családi rendszerterápia; mindegyik új nézőpontot jelentett az emberi viselkedés és az érzelmi jólét szempontjából.

The Contemporary Times

Jelenleg a pszichiátriai terápia számos technikává fejlődött; a pszichodinamikus terápia ma már a kognitív viselkedésterápia (CBT), a dialektikus viselkedésterápia (DBT) és a mindfulness-alapú terápiák mellett is megtalálható. 

A modern terapeuta manapság a különböző iskolák elemeit kombinálhatja a szükséges egyéni kezelésnek megfelelően. Az idegtudományok fejlődése is tovább segítette a pszichoanalízis biológiai szintű működésének megértését, és ezáltal a hatékonyságát.

A pszichoterápia a közelmúltban rendkívül könnyen hozzáférhetővé vált. Az online terápia és a távgyógyászati szolgáltatások elérhetőek, lehetővé téve, hogy az ember otthonról, kényelmesen, otthonról is igénybe vehesse a mentális egészségügyi szolgáltatásokat.

Ugyanabból a kategóriából származó cikkek: